Responsive Web Tasarım

Responsive, kendi dilimize çevrildiğinde kelime anlamı “duyarlı, uyumlu, elastik” demektir. Dijital ortamda bilinirliği ise tüm ekranlarda otomatik olarak şekil alan, kullanıcı dostu uyumlu web siteleri olarak karşımıza çıkar. CSS3 ile birlikte hayatımıza giren responsive web tasarım, günümüzde en çok tercih edilen uyumluluk teknolojisidir.

2010 yılında hayatımıza yerleşmeye başlayan tablet ve akıllı telefonlar, günümüzde artık öyle bir seviyeye geldi ki 3 yaşından 70’li yaşlara kadar her bireyin elinde bulunan bir araç haline gelmiş bulunmakta. Responsive web tasarım, tam olarak bu noktada hayatımıza da girmeye başlamış oldu. Ancak bir noktaya dikkat çekmek istiyoruz.  Her mobil cihaz üzerinden girilen web siteleri mobil uyumlu olduğu anlamına gelmemektedir. İyi bir kullanıcı deneyimi sunan, sorun çıkarmadan hızlı ve efektif şekilde çalışan sitelere mobil uyumlu web siteleri diyebiliriz.

Google’ın da özellikle yaptığı güncellemeler Responsive Web Tasarım’ın önemini herkesin anlaması gereken düzeyde oldu. Açık ve net şekilde tüm ekranlarda çalışmayan siteleri kullanıcı deneyimini düşürmesi sebebiyle arama sonuçlarında geriye atabileceği belirtilirken, firmalara hem PR hem de reklam maliyetleri anlamında büyük sıkıntılar çıkarabileceği şeklinde yorumlanmaktadır. Özellikle gelişimde olan kurumsal firmaların bu yönde yapıcı adımlar atarak sitelerinin yazılımsal ve tasarımsal eksiklerinin giderilmesini sağlaması bu yönde önem taşıyor. Maddi yönden zarara uğramamak aynı zamanda prestij kaybetmemek basit bir düzenlemeden geçiyor.

Bu düzenlemeler Responsive Web Tasarım’a uygun şekilde yapılırken öncelikle hangi ekranlar, hangi boyutlar ve tabii ki tasarımı planlanır. Masaüstü sürüme yakın olacak şekilde bir planlama yapılırken aynı zamanda kullanıcıya rahat, kolay ulaşılabilir, işlemlerini hızlı gerçekleştirebileceği hızlı bir deneyim sunmak gerekmektedir. En son aşamada bunların hepsi CSS kodlarına dökülerek en uygun şekilde kodlanır. Bu şekilde responsive web tasarım tamamlanmış, bütün ekranlarda tamamen uyumlu şekilde çalışmış olur.

Tüm bu sürecin farkında olan uzman ekip kadromuz ile teknolojinin bu ilerleme aşamalarını her an takip edip, kendimizi geliştirerek ilerlemekteyiz. Responsive Web Tasarım sorunsuz şekilde tüm ekranlarda mükemmeli hedefleyerek planlama,tasarım, kodlama, firmaya sunma,yayınlama aşamalarının ardından tamamiyle teslim edilmektedir. LIM Creative ekibi her zaman yanınızda!