Mobil Web Sitesi Tasarım

Tablet ve akıllı telefonlar hızla gelişmine devam ederken, mobil internet kullanımı her geçen yıl daha da üst seviyeye çıkmaktadır. Öyle ki 4.5G teknolojisine yeni yeni adapte olunurken, 2020 yılında 5G teknolojisiyle tanışacağız. Hal böyle iken mobil web tasarımın önemi fazlasıyla gün yüzüne çıkmış oldu. 

Zamanı ne kadar verimli kullanırsak o kadar hızlı yol aldığımız günümüzde hız insanlar için öncelik haline geldi. Google’da bunun farkında ki “Page Speed” konusunda oldukça takıntılı durumda. Hatta bunun için site kalite puanlarına bile etki ederek değerini bile düşürüyor. Hal böyle iken Google Arama Motorlarına uyumlu sitenin ön plana çıkması engellenemez oldu. 

Artan mobil kullanımı ile birlikte mobil deneyimini de ön planda tutan Google kriterlerine hız deneyiminin ardından mobil kullanıcı deneyimini de ekledi. İnsanların aradığını en hızlı en doğru en düzgün şekilde bulması başlıca hedef haline getirdi. Responsive sitelerin önemi de burada ortaya çıkmaya başladı. Sitenizde çalışmayan en ufak bir bağlantı yönlendirme bile buna etki ederken, kronik boyuta gelen sorunların etkisini tahmin etmek zor değil.

Artık mobil kullanımların, masaüstü kullanımlara oranlara fazlasıyla önüne geçmesi de mobil web tasarımın önemini fazlasıyla arttırdı. Yeni bir ihtiyaç doğurmuş oldu. İnsanların daha minimalize, daha hızlı, daha fazla şarj süresi, daha basit gibi bir çok terimden yola çıkarak bunları tercih etmesinin nedenini açıklayabiliriz. Bilgisayar ekran boyutundan daha küçük ekranlar için tasarlanmış olan internet sitelerine mobil web sitesi denir. Subdomain yani “www.m.******.com”  şeklinde çıkabileceği gibi responsive yani tüm ekranlarla uyumlu halde de karşımıza çıkabilir. Son yıllarda ise bir çok büyük firma sitelerini responsive web tasarım olarak değiştirmekte olup subdomainden yavaş yavaş kopmaya başlamaktadır.

Diğer önemli durum olan mobil web tasarıma sahip olursanız, Google’ın uyguladığı filtrelerden biri olan mobil görünümü olmayan siteleri alt sıralara atmasını yaşamamış olursunuz.  Ayrıca mobil telefonlardan yapılan aramalarda Google özellikle mobil uyumlu siteleri ön plana çıkartmaktadır. Bu da mobil sitenizin olmaması veya kötü olması durumunda sizi arka plana atar, işinizi baltalamış olur.

Bu sebeple Lim Creative olarak tavsiyemiz hem işletmenizin gelişmesi hem de sisteminizin düzgün çalışması için gerekli olan mobil uyumlu web sitesi tasarımını kesinlikle arka plana atmayın, rakiplerinizin gerisine düşmeyin.